czwartek, 30 września 2010

Kosmos sprzed półwiecza

Jak wiadomo, ostatnie wielkie osiągnięcia astronautyki mamy dawno za sobą, przez ostatnie kilkadziesiąt lat niewiele w tym temacie się dzieje. W Moskwie można sobie obejrzeć pomniki dawnej świetności programu kosmicznego.

Pierwsza okazja to tereny dawnej Wystawy Osiągnięć Gospodarki ZSRR. Ogromny obszar wystawy otwartej na miesiąc przed wybuchem drugiej wojny światowej i potem rozbudowywany przez cały okres ZSRR obecnie jest w stanie agonalnym. W monumentalnych socrealistycznych pawilonach gnieżdżą się teraz chińskie sklepiki, kebaby i inne badziewie. Ale kilka rzeczy i tak warto tam zobaczyć.


Na początek - Pomnik Zdobywców Kosmosu, odsłonięty w 1964 roku. Od stacji metra dociera się do niego gwiezdną aleją - każda gwiazda to krok w drodze w kosmos.


Przed pomnikiem - statua Konstantina Ciołkowskiego, teoretyka kosmonautyki. Ciekawostka - dla fanów Lodu, którzy pamiętają teorie Fiodorowa - Ciołkowski również inspirował się Fiodorowem, i z tej inspiracji wynikła mu teoria lotu rakiety.


U spodu pomnika socrealistyczne płaskorzeźby, przedstawiające Lenina, który wraz z naukowcami, chłopami, dziećmi i psem odważnie prą w kosmos.W samym centrum wystawowym, przed pawilonem Kosmos, stoi replika rakiety Wostok. To taka właśnie rakieta zabrała Gagarina w kosmos. Obecnie plac przed nią służy głównie deskorolkowcom, którzy tłumnie jeżdżą sobie tam wte i wewte.

Kolejne miejsce - Park Gorkiego. Tu stoi sobie rosyjski prom kosmiczny Buran - a właściwie jego kopia, używana do testów strukturalnych. Właściwy Buran, ukończony w 1988 roku, wystartował tylko raz - automatyczny lot zakończył się pełnym sukcesem, mówi się, że wypadł znacznie lepiej, niż amerykańska Columbia. Niestety to już nie były najlepsze czasy dla radzieckiej gospodarki i nauki, a zaraz potem rozpadł się ZSRR i pieniędzy na kontynuowanie programu kosmicznego zabrakło. Prom stał sobie w hangarze na Bajkonurze czekając na lepsze czasy, ale do nich nie dotrwał, bo zawalił się na niego zardzewiały dach, niszcząc go kompletnie. Tak więc póki co można sobie Burana obejrzeć jedynie w parku rozrywki dla dzieci.


No i póki co tyle to z tego zdobywania kosmosu.

Chociaż... W Transsybie można przeprowadzić taką na przykład rozmowę:
- A u was to jest dużo pracy teraz na tej Syberii?
- Pewnie! Budujemy kosmodrom!
Rosja buduje nowy kosmodrom na Syberii (a właściwie to już na Dalekim Wschodzie, w obwodzie amurskim), jako że Bajkonur jest jednak obecnie w Kazachstanie.

Bo przecież taki Pomnik Zdobywców Kosmosu inspiruje, oj inspiruje...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...