poniedziałek, 27 września 2010

Irkuck

Irkucki pomnik Imperatora Aleksandra III.
To z jego rozkazu została wybudowana Kolej Transsyberyjska. 
Stolica Syberii wschodniej to miejsce całkiem sympatyczne. Miasto jest rozsądnej wielkości, w centrum jest dużo ładnych budynków, przyjemnie się po nim spaceruje. No i jest jedna rzecz zupełnie śliczna - syberyjskie drewniane domki - kolorowe, stare, ładne. Tyle że całe miasto jest takie rosyjskie - dużo przestrzeni wypełnionej brzydkimi sowieckimi betonowymi bunkrami, albo po prostu blokami z płyty, chodniki w większości dziurawe, krzywe. No i krzykliwe reklamy - poustawiane na chodnikach na stojakach, powywieszane na budynkach, w ogromnych ilościach - brzydkie, koślawe, brudne. I jeszcze mnóstwo samochodów zaparkowanych w każdym wolnym miejscu.

Bo z samochodami w rosyjskich miastach jest tak, że poza tym, że po ulicach jeździ ich dużo (koło naszego moskiewskiego hostelu była taka ulica, która miała 10 pasów w jedną stronę), to jeszcze są zaparkowane na każdym chodniku na gęsto. Zwykle dość ciężko pomiędzy nimi się przecisnąć. Ale są też deptaki - np. w Irkucku jest całkiem sympatyczny deptak, coś w stylu naszej chmielnej. Deptak tym się różni od zwykłej ulicy, że ma zakazy wjazdu oczywiście w każdym możliwym miejscu, ale nie przeszkadza to, żeby samochody były na nim zaparkowane zupełnie wszędzie. Tylko mniej ich jeździ.

Jest muzeum regionalne. W środku - dość ciekawa wystawa o miejscowej rdzennej ludności oraz historii z czasów ZSRR. Można sobie tu obejrzeć choćby piękny, wyszywany srebrną nicią proporzec Przemysłu Mięsnego i Nabiałniczego, przedstawiający otoczony wieloma socjalistycznymi hasłami sierp wbity w kiełbasę. Atrakcją jest też sklepik, bo tam można zakupić takie skarby, jak ząb mamuta, meteoryty, czy nawet penis morsa.

No i przede wszystkim - jest Angara - jedyna rzeka wypływająca z Bajkału, która przepływa przez miasto i jest akurat bardzo ładna, a i deptak nadrzeczny jest całkiem przyjemnym miejscem (można sobie popatrzeć na fabryki na drugim brzegu).

Zdjęcia poniżej.

Irkuck

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...