piątek, 7 maja 2010

Wędrujące drzewa

Czy wiecie, że na Huahine rosną wędrujące drzewa?


Na Polinezji Francuskiej często zdarzają się huragany. Takie, które zmiatają zupełnie wszystko z powierzchni ziemi. Najczęściej przychodzą z północy, więc wszystko, co znajduje się po północnej stronie wysp jest narażone na zniszczenie (tu zwykle w środku wyspy jest wielka góra, więc wszystko, co się za nią schowa, jest bezpieczne).

Rośliny mają więc problem: po północnej stronie ciężko rosnąć, bo huragan może nadejść w każdej chwili, ale przecież tam właśnie jest słońce (pamiętamy, że jesteśmy na południowej półkuli).

Dlatego też w drodze ewolucji tutejsze drzewa wykształciły sobie niezwykłą zdolność: nie zapuszczają korzeni w ziemi. Po prostu stoją sobie na nich na plaży, dzięki czemu mogą się przemieszczać w razie niebezpieczeństw. Dzięki specjalnemu rodzajowi liścia, które tylko ten gatunek drzew posiada, potrafią stwierdzić, czy nadchodzi cyklon - widzicie, jak wystawiają niektóre gałązki w górę? To właśnie receptory wiatrowe. Potrafią rozpoznawać zmiany ciśnienia, a dzięki temu potrafią wykorzystać wiatr poprzedzający cyklon, aby przemieścić się w bezpieczny rejon wyspy. W ten sposób zwykle unikają niszczących efektów huraganów.


Sądzicie, że to wszystko wierutne bzdury, co? Cóż, oczywiście możecie nie wierzyć, ale lepiej przyjedźcie i zobaczcie sami. Najlepiej w czasie cyklonu, oczywiście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...