wtorek, 13 kwietnia 2010

W delcie rzeki Parana

Tigre to niespecjalnie duże miasteczko będące praktycznie przedmieściem Buenos Aires (jakieś 30 km od miasta). Samo w sobie nie jest może bardzo ciekawe, ale jest bramą do wodnego świata delty.

Ogromny nieco bagienny obszar, poprzecinany wąskimi rzeczkami i kanałami, jest całkiem gęsto zaludniony. Nie ma tu dróg, jedyna komunikacja odbywa się na wodzie. Niemniej jednak kursują tu publiczne łodziobusy, więc przemieszczać się można całkiem sprawnie. Są też wodne taksówki i wszystko, co sobie w takim miejscu można wyobrazić. Na niezliczonych wysepkach jest mnóstwo domków; wszystkie - również np. kościoły - są na palach, bo poziom wody czasem się zmienia. Niektóre z tych domków to prawdziwe pałace, inne bardziej przypominają szałasy; część to hotele, ośrodki wypoczynkowe i różnego rodzaju kluby, ale większość to po prostu domy ludzi, którzy tu mieszkają na stałe.

Swoją drogą zastanawiam się, co można robić, mieszkając w takim rejonie. "Dojazd" do pracy gdzieś w miejskich rejonach zajmuje sporo czasu, ale jest możliwy, natomiast na miejscu? Część ludzi zajmuje się oczywiście prowadzeniem knajp, hodowlą pszczół, czy też opiekowaniem się domami weekendowymi należącymi do ludzi z Buenos Aires, ale reszta? Nie mam zielonego pojęcia.

Jedno jest pewne - na pewno mieszkający tu ludzie nie zajmują się swoimi psami, bo po wyspach wałęsają się hordy dzikich psiaków. Po niektórych rejonach można sobie pospacerować, bo jest dużo ścieżek i łączących wysepki mostków, ale trzeba liczyć się z tym, że zaraz przyczepia się do każdego spacerowicza kilka psów, i ich liczba z reguły z czasem się powiększa. Raz na jakiś czas spotyka się inne psy i wtedy nieuchronnie jest mnóstwo głośnego szczekania. No i nie daj boże wyjąć herbatnika - wtedy psy już nie dadzą spokoju.

I jeszcze jedna ciekawostka o Tigre - prowadzą do niego dwie równoległe linie kolejowe; pociągi przyjeżdżają na dwie różne stacje, oddalone od siebie o jakieś 500 metrów. Tyle że jeden jest droższy, drugi tańszy.

Trochę zdjęć z delty tutaj.

Tigre i delta Rio Parana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...