poniedziałek, 28 września 2009

Tańczący dom i złoty anioł

Tańczący Dom i Złoty Anioł to nazwy dwóch nowoczesnych budynków w Pradze.

Pierwszy z nich został zbudowany przez Francka Genty'ego (tego od jednego z moich ulubionych budynków, jakie widziałem — muzeum Guggenheima w Bilbao (Kraj Basków) — zdjęcia są tu, tu i tu) we współpracy z niejakim Vlado Millunicem w 1996 roku. Historia jest taka, że ów Vlado mieszkał sobie czas jakiś w sąsiednim budynku razem z Vaclavem Havlem. Obu było niezwykle smutno, że działka obok stoi pusta. Jak tylko czasy się zmieniły, to znaczy upadł komunizm, a Havel został prezydentem, postanowiono coś z tym zrobić. Tak więc powstał Tańczący Dom. Wygląda na to, że początkowo dwie części budynku symbolizowały dwa elementy federacyjnego państwa, jakim była Czechosłowacja — teraz to już tylko wspomnienie. Tak czy inaczej budynek stał się przymiarką do wspomnianego muzeum Guggenheima, niemniej jednak jest zupełnie sympatyczny. Ślicznie się te dwie części do siebie przytulają.
Ale nie ma co się martwić, my też mamy swój Krzywy Domek w Sopocie.

Złoty Anioł to z kolei dzieło Jeana Nouvela z 2003 roku i jest to taki tam po prostu budynek biurowy,  też trochę powyginany. Tyle że w szkle wyryty jest wizerunek anioła z filmu Wima Wendersa. Anioł opiekuje się dzielnicą, a chyba przede wszystkim jej odnową. Sam nie wiem — budynek chyba byłby ładniejszy, gdyby ktoś go nie zapisał w całości na czerwono. Trudno zresztą powiedzieć.Obok za to jest parę innych ciekawych rzeczy: centrum handlowe i kino. Też fajnie wyglądają.I to chyba tyle nowoczesnej Pragi. Niedużo. W sumie, jakby się nad tym zastanowić, w Warszawie chyba więcej nowej architektury (mówię o takiej, na którą da się patrzeć oczywiście).

2 komentarze:

  1. Ciekawe, czy jak byłam w Pradze, to Tańczący Dom już stał i ja go nie zauważyłam, czy dopiero powstawał i pozasłaniany nie przyciągał uwagi. Bo byłam właśnie w 96 roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale fajną mają łapkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...