środa, 30 września 2009

Gargulce świętego Wita

Na praskim hradzie jest gotycka katedra, która jest dla mnie miejscem absolutnie magicznym. Może dlatego, że była to kiedyś jedna z pierwszych wielkich gotyckich katedr, jakie zobaczyłem, i na dodatek po raz pierwszy ujrzałem ją w nocy (a jest ślicznie oświetlona), i zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. I robi je do tej pory. Jest po prostu wielka i fajna.  Ciekawostka jest taka, że budowano ją jakieś 700 lat (i skończono tak mniej więcej pod koniec lat 1920.).

Ale, żeby nie wdawać się tu w jakieś wspomnienia z dawnych czasów, albo inne głupoty, przejdę szybko do rzeczy. Otóż wiadomo, co jest najfajniejsze w prawdziwych gotyckich katedrach - gargulce!

Każdy chyba kocha gargulce. Niestety, gargulce najczęściej za dnia śpią i wyglądają strasznie, ale jednak nie aż tak groźnie. Najlepiej więc podejść je w nocy, bo tylko wtedy można uchwycić na fotografii moment, gdy nagle przebudzone wrzeszczą potępieńczo. Problem jest taki, że wtedy łatwo zostać pochwyconym i pożartym. Wiadomo, z gargulcem lepiej nie zadzierać. Szczególnie, jak się jest znacznie spowolnionym, bo właśnie tacha się ze sobą specjalny sprzęt do fotografowania prawdziwych postaci gargulców nocą — całe to okultystyczno-alchemiczno-optyczne oprzyrządowanie, które do tego celu jest niezbędne.

Bo naprawdę pod katedrą św. Wita nocą jest zupełnie niesamowicie. Kręci się zwykle paru turystów, ale jak jest późno, to nie za dużo, a teren ogromny, więc można zostać zupełnie sam na sam z gargulcami. Brrrr….

Tak więc łatwo nie było, ale udało się, i tak specjalnie dla Was przygotowana została Wielka Galeria Praskich Gargulców Nocą.

Zapraszam. Tylko się nie przestraszcie, bo zaiste potworne to stwory.
 

5 komentarze:

 1. Gargulce mi się kojarzą z gargamelem, i one razem z nim straszą dzieci.

  No ale ja oczywiście się ich nie boje, czy w dzień czy w nocy też (na zdjęciach).

  Jeszcze jakby się coś takiego obudziło...świetny materiał dla twórców horrorów.

  OdpowiedzUsuń
 2. No nie, teraz to po prostu muszę pojechać do Pragi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Just curious. How did you do the gargoyles? Did you shoot any of them in 1600?

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że wszystkie są zrobione w 1600.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...