niedziela, 23 sierpnia 2009

Nowy Jork: Solomon R. Guggenheim Museum

Muzeum Guggenheima położonej na Piątej Alei w okolicach Central Parku robi wrażenie przede wszystkim architekturą siedziby. Budynek autorstwa supersłynnego (o czym się tu dowiedziałem :)) amerykańskiego architekta Franka LLoyda Wrighta może nie jest tak spektakularnie dziwaczny jak np. gmach muzeum Guggenheima w Bilbao, w którym kiedyś byłem, ale jego forma jest bardzo ciekawa. Wewnątrz wchodzi się na górę po szerokich chodnikach tworzących wielką spiralę i wszystkie sale są rozmieszczone jakoś wokół tej spirali. Daje radę.


Mniej dawała radę kolejka rozciągająca się wzdłuż dwóch krawędzi budynku. Niemniej jednak szło dość szybko i już po pierwszej pół godzinie można było wejść do środka, by ustawić się w labiryncie płotków wyznaczających kierunek kolejki wewnątrz. Niemniej jednak czas stania w kolejce nie był stracony, bo można było go spokojnie spożytkować na podziwianie wnętrza budynku. Zupełnie się to nie nudziło. 
  
     
     Zwiedzanie polega na spacerze w górę szeroką spiralną galerią i okazjonalnym zbaczaniu z niej do sal wystawowych. Kolekcja jest absolutnie niesamowita. W sumie było to jedno z niewielu muzeów malarstwa, gdzie rzeczywiście prawie przed każdym obrazem chciałem się zatrzymać i chwilę na niego popatrzeć.
  
Niestety nie bardzo można było we wnętrzach robić zdjęcia. Stała tam masa panów w czerni, którzy byli bardzo drażliwi nawet, gdy się po prostu dotknęło wiszący na szyi aparat. Wyglądali tak jak na zdjęciu poniżej.
  
   
Niemniej jednak ja, sprytny Polak, dałem radę i specjalnie dla Was przedstawiam zupełnie nielegalną fotografię doskonałego  dzieła Henri Rousseau pt. Piłkarze. Ze specjalną dedykacją dla fanów piłki nożnej, czekających ze zniecierpliwieniem na Euro 2012.
  

4 komentarze:

 1. Spirala znana z filmów i zdjęć. Dość przewrotnie kojarzy mi się ze spiralnymi schodami wyjściowymi z Muzeum Watykańskiego. Totalne przeciwieństwa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, strzelanina w "The International" była bardzo efektowna.

  A są tam jakieś fajne obrazy (poza Piłkarzami)?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jasne

  http://www.guggenheim.org/new-york/collections/collection-online/show-list/on-view-ny/?search=1

  OdpowiedzUsuń
 4. Piłkarze w pytkę :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...